
V době, kdy jsem se rozhodovala, na kterou vysokou si podám přihlášku, jsem si vůbec nebyla jistá tím, co bych chtěla jednou dělat. Brala jsem v úvahu to, co by po studiu byla dobrá práce (nejen v očích mých rodinných příšlušníků), dívala jsem se na to, které předměty ve škole mi šly více a z toho jsem se snažila odvodit, jaká škola by byla pro mě asi ta pravá - bez tušení, jestli by mě vůbec bavila. Přitom jsem pořád neměla jasnou představu o tom, co bych ráda dělala po ní, natož jakou školu zvolit. A to podle mě byla zásadní chyba. Člověk nemůže vyrazit na svou cestu, pokud nezná alespoň další zastávku, stojí na místě zmatený a ztracený. Ptá se procházejících kudma jít, ale ti mu nedokáží poradit, když on sám neví, kam vlastně jít chce.
Naštěstí, ještě před podáním přihlášek na VŠ se pro mě okolnosti změnily a já se rozhodla vrátit k tomu, co jsem vždycky (už jako malá) ze srdce chtěla - cestovat, zlepšovat si angličtinu, studovat v zahraničí. Už kdysi dávno předtím jsem pročítala blogy au pairek, koukala se na stránky leteckých společností a hltala informace, bavilo mě to a zajímalo mě to.
Sešla jsem se s jednou kamarádkou kamaráda, která studovala v Anglii a o studiu tam mi řekla všechno. Včetně toho, jak šla do nultého ročníku, aby si byla jistější svou angličtinou a tím, že studium v angličtině bude zvládat. Mně přišlo zbytečné platit školné za nultý ročník, když jsem mohla jet do anglicky mluvící země jako au pair, zlepšit si angličtinu a ještě k tomu si něco vydělat. A tak jsem se propídila k Au pair v USA. Najednou vedení kroužku angličtiny pro děti, které jsem stíhala odpoledne po škole a ke kterému jsem se dostala tak, že jsem chtěla využít svůj FCE certifikát, nebylo zbytečné a přišlo více než vhod jako skvělá reference. - Z toho jsem se naučila, že ne všechno, co zrovna v životě děláte, musí dávat v ten okamžik smysl. Netušila jsem v té době, k čemu by mi vedení takového kroužku bylo, neměla jsem v plánu práci s dětmi, ani výuku. Na druhou stranu jsem chtěla využít certifikátu a nemít ho jen doma v šuplíku nebo na ozdobu. S vyplňováním přihlášky na Au pair jsem smysl té zkušenosti zpětně zjistila.
Mezitím, kdy se rodiny neozývaly, jsem stihla au pair v Holandsku (příběh z prvního blogu), který nebyl nejšťastnější. Mohla jsem další snažení vzdát a vykašlat se na to. Na druhou stranu horší to být už nemohlo a věřila jsem tomu, že ať už bude ta nová zkušenost jakákoliv, tak mi opět něco přinese. - Z toho jsem se naučila nevzdávat se po prvním neúspěchu, poučit se z něj a zkusit to znovu, s více zkušenostmi a třeba lépe.
Síla pozitivního myšlení - jelikož se mi ozývaly rodiny, z kterých jsem neměla TEN pocit, že to je ono a čas ubíhal, zkusila jsem pozitivní myšlení (viz positiveandclassy.blogspot.cz/2015/01/pozitivni-mysleni-ja.html ). Neměla jsem co ztratit a světe div se, ono to fungovalo. - Z toho jsem se naučila myslet pozitivně, věřit v sílu lidských myšlenek a dívat se na svět z té lepší stránky.
USA - the greatest time of all - Dva roky jsou dlouhá doba. Cestovala jsem, poznávala nové lidi, novou kulturu, nové způsoby. Lidi v SF byli nakažlivě usměvaví, přátelští, cítila jsem se mezi nimi skvěle a chtěla jsem být taky taková. Začala jsem se více smát, více si užívat maličkostí všedního dne a vážit si jich. Byla jsem konečně šťastná způsobem, který se nedá popsat a který jsem předtím v ČR nezažila. A rozhodně jsem o to nechtěla přijít. - Z toho jsem se naučila vážit si všeho, co mám, včetně maličkostí a mít z nich radost.
Mnoho věcí tam fungovalo úplně jinak než funguje v ČR. Např. ,,Děti po 30tce, jsi ty vůbec normální?" versus ,,Děti po 30tce - běžná věc!" - Z toho jsem si vzala, že ta česká cesta není ta jediná a nemusím následovat způsob života svých rodičů a to jak to většina lidí má nalajnované (škola, práce, děti), spíš naopak zařídit si ho přesně podle sebe a svých představ tak, jak mě to bude činit šťastnou bez ohledu na ostatní. Život mám jen jeden a je na mě, jestli ho prožiju naplno podle svých představ a nebo ho přežiju neustálým se přizpůsobováním okolí, rodině, pravidlům, systému, tomu jak to běžně chodí.
Během svého pobytu jsem si lámala hlavu s tím, co bych mohla dělat za školu. Věděla jsem, že chci studovat, ale co.. Co mám vymyslet, jak najít tu cestu a způsob, jak být v životě úspěšná, zabezpečit se a plnit si to, co bych chtěla (cestování, auto pro taťku, dům apod.). V čem jsem asi dobrá a v čem bych mohla být ještě lepší a mohla toho využít. Miliony myšlenek, které míváme asi všichni, když nevíme, kam dál - a jediné, co z nich vzešlo, byl pořádný headache. Byla jsem ztracená. Nemělo to žádný výsledek a tehdy jsem si řekla, že na to jdu asi blbě.

Co kdybych místo toho, abych přemýšlela nad tím, co mi celkem jde, a jak toho využít, přemýšlela nad tím, kde se vidím, ať už to zní nereálně jak jen chce.. A udělala všechno proto, abych se tam dopracovala, i když se mi zdá, že v těch předmětech ve škole jsem nebyla nejlepší? Co kdybych namísto hledání sama sebe, vytvořila sama sebe? Představila si, jakou bych chtěla v budoucnu být a pracovala na tom. - Měla jsem nový postup, ale co bude tím cílem?
Řekněme, že už to byl víc než rok, co jsem byla v USA, žila jsem au pair život, přemýšlela nad tím, na jakou školu v ČR půjdu a přitom věřte nebo ne - úplně jsem za tu dobu zapomněla na to, že jsem do USA původně jela kvůli tomu, abych si zlepšila angličtinu do takové míry, abych byla schopná studovat vysokou v angličtině. Jednoho večera mě to prostě trklo a najednou jsem byla plná odhodlání.
Status z FB: ,,Sometimes when life leads you somewhere, in meanwhile you forget what the original plan was. I don't know how I ended up planning to play it safe but there's no way to do it so. It just wouldn't make me happy."
Vrátila jsem se k původní myšlence. Jaká byla ale původní myšlenka toho, co jsem chtěla v životě dělat. V dětství se to u mě střídalo od architekta, přes doktora po letušku apod. Ale co bylo to první, co jsem opravdu chtěla? Než jsem to začala měnit všechno vlivem školy, rodiny, toho co mě zrovna v tom období bavilo nebo mi šlo. Kterou odpověď jsem intuitivně zakroužkovala jako úplně první, předtím než jsem ji přeškrtla a zvolila jinou možnost, jen protože ta první mi přišla až moc lehká nebo naopak nereálná. A jako při testu ve škole jsem pak po jeho vyhodnocení přišla na to, že ta první původní a přeškrtnutá byla ta správná..
Hmm.. Vlastní hotel?
Pokračování v dalším článku.
Baví mě to! Už se těším na pokračování článku, připadám si někdy podobně, nacházet možnosti, myslet pozitivně, cestovat, studovat v zahraničí... ach :)
OdpovědětVymazat